Sağlık Burada Yaşanır !

Ansiklopedi →

Kısa süreli bellek

Kısa süreli bellek
Kısa süreli bellek Kısa süreli bellek, bilgileri tutma süresi 30 saniyeden daha kısa olan bellektir. Duyu organlarıyla alınan bilgi, belli bir şekilde bellek sürecine sokulur. Algılama yoluyla gelen bilginin çok sınırlı bir miktarı tutulur.
Kısa süreli hafıza, bir kere kullanmak üzere bulundurulan bilgileri saklar. Duyu organlarından ve dolayısıyla duyusal hafızadan gelen bilgiler kısa süreli hafızaya gelir. İnsanda, anlık zihin kısa süreli hafızadır. Bu yüzden buna işler hafıza da denir. Bilinç kısa süreli hafızanın en görülebilir ve gösterilebilir kısmını oluşturur. Bilgisayardaki büyük hafıza RAM benzetilebilir. O andaki ulaşabileceğimiz bilgiler kısa süreli hafızadadır.Kısa süreli belleğin yaklaşık 7 birimlik sözcük kapasitesi onun dağarcık alanını belirler. Kimi yazarlar bu 7 birimlik kapasiteyi 7(+ -)2 formülüyle açıklarlar. Sınırları zorlamanın ya da kısa süreli belleğin kapasitesini artırmanın yollarından en önemlisi anlamlaştırma, ilişkilendirebilme ve kümeleştirme işlemidir. Bu işlemde, hem kısa süreli belleğin kapasitesi artırılır hem de uzun süreli belleğe geçişte kolaylık sağlanır. Kısa süreli bellek, sadece birkaç saniye ya da birkaç dakikalığına hatırlamaya ihtiyaç duyduğunuz bilgidir. Ondan sonra sıfırlanır.Kısa dönemli hafıza, kısa dönemli hafızaya uğrayan bilgiler en fazla bir dakika sonra buradan silinip atılırlar. Kısa süreli bellek,duyusal kayıttan aktarılan sınırlı miktardaki bilgiyi kısa süreli depolama görevini üstlenmiştir. Yani, temel bir bellek deposu işlevini yürütmektedir. Kısa süreli bellek, sınırlı miktardaki bilginin sınırlı bir zaman süresi içinde geçici olarak depolanmasıdır.

Yorumlar

Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Erkek Sağlığı Merkezi

Erkekler de varisten dertli!
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis

Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sperm sayısı giderek düşüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

Kadın Sağlığı Merkezi

Regl döneminde yeme krizi
Regl döneminde yeme krizi

Meme kanserinden korunmanın en basit yolu!
Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez.

Acil yardım: Sancılı adet günleri
Acil yardım: Sancılı adet günleri

Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural
Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural

Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor
Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor

Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri
Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri