Sağlık Burada Yaşanır !

Erkek Sağlığı →

Erkeklere ceviz müjdesi

Erkeklere ceviz müjdesi
Erkeklere ceviz müjdesi

 

Tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, günde yaklaşık iki avuç ceviz yemek...

 

 

Günde yaklaşık iki avuç ceviz yemenin genç erkeklerde sperm sağlığını artırdığı gözlendi.

 

Biology of Reproduction (Üreme Biyolojisi) adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, diyetlerine 12 hafta boyunca ceviz ekleyen erkeklerde spermin şekli, hareketi ve canlılığı gelişim gösterdi.

Cevizin içerdiği yağ asitlerinin spermleri beslediği düşünülüyor. Ancak araştırmacılar, bunun dölleme oranlarını da artırıp artırmadığının bilinmediğine vurgu yapıyor.

 

İngiltere'de her altı çiftten biri kısırlık sorunuyla karşılaşıyor ve bu vakaların yüzde 40'ında sorunun kaynağı erkeğe ait.

 

Kısırlık tedavisi

İngiltere'nin Sheffield Üniversitesi'nde görevli Dr. Allan Pacey, artan sayıda araştırmanın bir erkeğin nasıl beslendiğinin sperm kalitesini etkilediğini gösterdiğini söyledi.

 

Araştırma ekibi bir sonraki aşamada, erkekte sperm kalitesi zayıf olduğu için çocuk sahibi olamayan çiftlerle iletişime geçerek, bol cevizli bir diyetin hamilelik olasılığını artırıp artırmadığını deneye tabi tutacak.

Erkeklerde kısırlık nedenleri genellikle çok az sperm üretilmesine, ya da spermin yeterli derecede iyi yüzmemesine, ya da boyut ve şeklindeki eksikliklere bağlanıyor.

 

Ceviz deneyinde 21 ila 35 yaş arasında 117 erkek, iki gruba ayrıldı.

 

75 gram ceviz

Bir grubun günlük diyetine 75 gram ceviz eklendi. Diğer grup ise normal diyetlerine, cevizsiz devam etti. Her iki grubun da ceviz haricinde yedikleri tipik Batı mutfağının gıdalarından oluşuyor.

 

Araştırmacılar, ceviz tüketen grubun sperm parametrelerinde kayda değer bir gelişim gözlerken, ceviz yemeyenlerde herhangi bir değişim tespit etmedi.

 

Araştırmanın ortak başkanlarından Dr. Catherine Carpenter, cevizin zengin bir ''a-linolenik asit'' kaynağı olduğunu ve sperm kalitesindeki gelişimin buna bağlı olduğuna inandıklarını söylüyor.

Yorumlar

hirfan haykır / 07.01.2013 16:07:39
Bu konuda araştırmacıların Yeşil Kaman cevizi ile araştırma yapmalarını tavsiye ederim.Araştırma sonucunun ikiye katlandığını göreceklerdir.Selamlar
Süleyman AVŞAR / 31.12.2012 09:37:09
bu konuda ilgilenen olursa denemek amaçlı ceviz ağacı kiralanır gelin görün bakın ceviziniz sizin olsun her bakımı ile siz ilgilenin siz karar verin şebinkarahisarda bir ceviz ağacınız olsun hasadını dahi siz yapın.
mali / 28.12.2012 08:50:57
cevizin içi beynin bir modeli gibi olduğu ve beynede faydalı olduğu söyleniyor.bu konuda da bir araştırma varsa açıklarmısınız.selamlar.
Cengiz Küpeli / 09.12.2012 11:16:32
Cevizin yararları saymakla bitmez ama kaliteli,organik olanını tercih etmek gerekli. Bunu da Niksar'ın meşhur cevizleri ile sağlanır.
Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Erkek Sağlığı Merkezi

Erkekler de varisten dertli!
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis

Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sperm sayısı giderek düşüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

Kadın Sağlığı Merkezi

Regl döneminde yeme krizi
Regl döneminde yeme krizi

Meme kanserinden korunmanın en basit yolu!
Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez.

Acil yardım: Sancılı adet günleri
Acil yardım: Sancılı adet günleri

Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural
Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural

Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor
Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor

Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri
Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri