Sağlık Burada Yaşanır !

Çocuk Sağlığı →

Bırakın Ağlasın!

Bırakın Ağlasın!
Bırakın Ağlasın!

“Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık Sempozyumu”nda dünyada en son yenilikler ve tedavi yöntemleri ele alındı. Bebeklerdeki göz sisteminden bahseden Prof. Dr. Gregg Lueder, bebeklerin ağlamamasının ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

“Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık Sempozyumu”na Wills Eye Hospital Çocuk Göz Sağlığı ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alex Levin, St. Luis Washington Üniversitesi’nden Prof. Dr. Greegg Lueder, Ohio Üniversitesi’nden Richart Hertle ve moderatör olarak Dr. Kemal Ekici, Op. Dr. Akın Banaz, Op. Dr. Elvan Yalçın katıldı.

Göz titremesi (nistagmus) tropikal damla tedavisi başlığında sunum yapan Prof. Dr. Richard Hertle, glokom için kullanılan göz damlası ile nistagmusun tedavisinde ameliyata gerek kalmadan bazı vakalarda olumlu sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Hertle, “Doğuştan olmayan, yani kafa travması, ilaç zehirlenmeleri sebebiyle sonradan gelişen nistagmusu günümüzde ameliyat gibi tedavilerle zaten iyileştirebiliyoruz.

Ancak bazı vakalarda ameliyata gerek kalmadan, glokom için kullanılan göz damlalarıyla da nistagmusu azaltmanın mümkün olduğunu fark ettik. Ayrıca nistagmusta ağızdan uygulanan tedaviler de kullanıyoruz. Topikal (damla) tedaviye oldukça iyi cevaplar aldık. Bu bizim için çok heyecan vericiydi. Bu nedenle daha başka yeni damla formları üzerinde çalışıyoruz. Bu formüllerin daha da etkili olacağını düşünüyorum ve yakın bir gelecekte tropikal tedavi cerrahi tedavilerinde daha ön sıralarda tercih edilecektir” dedi.

Göz görüntüsü (endoskopi) hakkında konuşan Prof. Dr. Alex Levin de, bilimin çok hızla ilerlediğini ve bu hızla devam ederse bazı körlük türlerinin dahi yakın gelecekte çaresinin bulunabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Levin, “Bilim insanları, henüz hangi göz hastalığına hangi genin neden olduğunu keşfetmeye çalışıyor. Bu çalışmaların takibinde hastalıklara neden olan hatalı genlerin yerine yenisinin konulması ile bazı göz hastalıkları tedavi edilebilecektir” diye konuştu.

“BEBEKLERİN AĞLAMAMASI ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR”
Endoskopi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Gregg Lueder de, “Bebeklerde gözyaşı akmaması durumunda apse olur ve bebekler bununla mücadele edemezler. Bu sorunun zararları burnun içindeki tıkanıklık dolayısıyla şiddetli bir enfeksiyon geçirebilir. Bu enfeksiyon çok tehlikeli sonuçları olabilir. Enfeksiyonun beyne ulaşması halinde ölümle bile sonuçlanabilir” dedi.

Burun kistine karşı ameliyat önerdiklerini ifade eden Lueder, “Solunum sıkıntısı çeken bebeklerin gözyaşı kanalları olur ve bu kanallarda kist olabilir. Tüm tedavisi denenmiş ancak iyileşmeyen bir bebeğin gözüne son olarak lazer tedavi uyguluyoruz. Bu tedavi ile gözyaşının akması için bir kanal açıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Erkek Sağlığı Merkezi

Erkekler de varisten dertli!
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis

Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sperm sayısı giderek düşüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

Kadın Sağlığı Merkezi

Regl döneminde yeme krizi
Regl döneminde yeme krizi

Meme kanserinden korunmanın en basit yolu!
Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez.

Acil yardım: Sancılı adet günleri
Acil yardım: Sancılı adet günleri

Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural
Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural

Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor
Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor

Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri
Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri