Sağlık Burada Yaşanır !

Ansiklopedi →

Ağrısız doğumda yeni yöntem!

İstanbul Doğum Akademisi ağrısız yaşanacak coşkulu doğumlar için açıldı
Ağrısız doğumda yeni yöntem!

Profesyonel bir doğuma hazırlık eğitimi ile ağrı algılarını değiştirmek, rahatlatıcı ilaç dışı teknikleri öğrenmek ve bedenin doğal bir ağrı kesici hormonu olan endorfini aktif olarak nasıl kullanacağını keşfetmek mümkün.


Sağlık Bakanlığı artık SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde doğumda epidural anestezi kullanılması durumunda ailelerden 1200TL’ye kadar ek ücret alma hakkı getirdi. Ebeveynlerin ağrı nedeni ile doğum korkuları yaşadığını düşünürsek, hastanelerin anneleri epidural anestezi konusunda ne kadar kolay ikna edebileceğini tahmin etmek zor değil. Bu durumda bir yandan aile  doğumla ilgili daha fazla para harcarken diğer yandan da bir çok yan etkisini beraberinde getiren epidural anesteziye mahkum oluyor. Oysa başka alternatifleri de var. Profesyonel bir doğuma hazırlık eğitimi ile ağrı algılarını değiştirmek, rahatlatıcı ilaç dışı teknikleri öğrenmek ve bedenin doğal bir ağrı kesici hormonu olan endorfini aktif olarak nasıl kullanacağını keşfetmek. Bu sayede doğumda rahat etmek için hem korkularından kurtulmuş, hem yan etkisi olmayan doğal bir yönteme başvurmuş, hem de çok daha az para harcamış olacaklar. İşte İstanbul Doğum Akademisi bu amaçla hizmet vermeye başladı.


Akademinin en önemli uygulamalarından biri doğumun doktor, hamile psikoloğu ve bir ebe ile birlikte gerçekleştirilmesi. Türkiye’de ilk olan bu hizmet modeliyle bir gebe hamileliği ve doğumu boyunca sadece hekiminden değil psikoloğu ve ebesinden de destek alabilecek.


İlaç değil doğal anestezi hormonu Endorfin eşliğinde ağrısız doğum


Sezaryen mi normal doğum mu? tartışmalarının gündemde olduğu şu günlerde İstanbul Doğum Akademisi’nin kurucularından Op. Dr. Hakan Çoker Hormonlar eşliğinde gerçekleşen ve bebeğin kendi isteğiyle dünyaya gelmek istediği normal doğumlarda salgılanan Oksitosin diğer adıyla sevgi hormonu ve doğal ağrı kesici Endorfin’in öneminden bahsetti. “Doğa ağrı için kadına zaten gerekli hormonları sunuyor. Bunun için kadın doğum sırasında ve sonrasında yan etki yaratacak ilaçlar alacağını bilerek doğum şekline karar vermeli. Bu hormonlar oksitosin dediğimiz sevgi hormonu ve doğumda salgılanarak anestezi etkisi yaratan Endorfin. Oksitosin sadece normal doğumda salgılanan doğumun kolay geçmesini, anne ile bebek arasında kurulan bağın temelini atan, bebeğin bir sevgi denizi içine doğmasını sağlayan hormondur. Bu hormon sütü meme ucuna iterek doğum sonrasında sütün hemen gelmesini sağlar. Öte yandan endorfin dediğimiz hormon ise doğum sırasında salgılanarak doğal anestezi etkisi yaratır ve kadının doğum dalgalarını (ağrı) azaltır. Böylece ağrıyı azaltmak hiçbir dış müdahaleye gerek kalmaz. Biz bebeklerin mümkün olduğunca ilaçsız doğal doğumlar sonrasında sevgi ortamlarında dünyaya gelmelerini sağlamak istiyoruz. İstanbul Doğum Akademisi’nde verdiğimiz doğuma hazırlık eğitimlerinde gebelerimize doğum sırasında bu hormonları nasıl yöneteceklerini öğretiyoruz.”dedi.


Türkiye’nin doğuma hazırlık eğitimi veren ender jinekologlarından olan Op. Dr. Hakan Çoker, Sezaryen mi normal doğum mu tartışmaları ile ilgili olarak sözlerine şöyle devam etti: “Biz Akademi olarak gebelerimize ve doğuma şahit olan herkese normal doğumun çok özel bir duygu olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Birçok meslektaşım normal doğumun değerini ve önemini gebeleriyle paylaşmaya başladı. Ancak bu kez de korkularla beslenmiş halkımız, planlı sezaryene  ya da epidural anestezi ile yapılan doğumlara daha sıcak bakıyor veya en ufak bir zorlukta sezaryen istiyor. Özellikle sezaryenin gerektiğinde anneyi ve bebeği kurtarmaya hizmet eden bir mucizevi bir ameliyat olduğunu unutmamak gerekir. Doğumda her şey yolunda gidiyorsa, doğuma bizim müdahale etmemize gerek kalmıyor. Gebeleri doğuma hazırlayarak doğum konusunda her türlü bilgiye sahip, doğumdan korkmayan, normal doğumun coşkusunu hisseden, çevresinde ne olursa olsun doğumda beden ve zihin kontrolünü sağlayabilen, anne olmanın ve çocuk doğurmanın içten gelen duygularını yaşayarak doğuma aktif olarak katılabilen aileler yetiştirmek istiyoruz”

İstanbul Doğum Akademisi’nde hangi hizmetler sunuluyor?


Ebeveynlere doğumu telaşla değil bir şölen gibi yaşama seçeneği sunan İstanbul Doğum Akademisi’nde normal doğumun değerini anne adaylarına hatırlatan Lamazze, anneye ve babaya derin nefes teknikleri ve gevşeme yöntemlerini anlatan Hipnobirthing, doğumu kolaylaştıran teknik ve pozisyonları bedene kazandıran aktif doğum, doğum anını yaşatan ve annenin bebekle iletişim kurmasını sağlayan psikodrama dersleri veriliyor. Anne adaylarını doğumda bilinçli tercih yapacak şekilde eğiten Akademi’nin felsefesi, doğumun “normal, doğal ve sağlıklı” fizyolojik süreç olduğunu anlatmak.

Yorumlar

hale ozansoy / 14.02.2012 23:17:10
bundan 34 sene once Kadikoy sifa hastanesinde hipnozla dogum yapmistim. dun 7 bucuk aylik hamile olan kizimla hicbir ilacin etkisi altinda olmadan yapilan dogumun anne ve bebek icin ne kadar onemli odlugunu konusuyordum. tam bu konusmalarimiz uzerine sizin bu yazinizi heyecanla okuduk. su anda torontodayiz, burada da asla sezeryana sicak bakmiyorlar. bizim ulkemizde de boyle bir yaklasimin gelistigini gormek cok memnun etti. Akademinizi kuranlara ve hizmet edenlere sonsuz tesekkurlermizle. Sevgiler Hale Ozansoy
Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Erkek Sağlığı Merkezi

Erkekler de varisten dertli!
Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis

Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Erkeklerde Aşırı Kıllanma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde sperm sayısı giderek düşüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre, 100 yıl yıl önce sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, birçok erkekte bu sayı 15 milyona düştü.

Kadın Sağlığı Merkezi

Regl döneminde yeme krizi
Regl döneminde yeme krizi

Meme kanserinden korunmanın en basit yolu!
Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez.

Acil yardım: Sancılı adet günleri
Acil yardım: Sancılı adet günleri

Çocuk Sağlığı Merkezi

Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural
Çocuğunuzla iletişimde 10 altın kural

Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor
Yanlış beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını bozuyor

Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri
Bebeklerin IQ'sunu geliştirmek için 6 öneri